Ijara eng yaxshi mahsulot nominatsiyasida g'alaba
2-5 may 2019 yilda Toshkentda CIS — Islomiy Bankchilik va Moliyaviy Forum va Islomiy bankchilik, takoful va mikrofinanslash bo'yicha seminar o'tkazildi.
2-5 may 2019 yilda Toshkentda CIS — Islomiy Bankchilik va Moliyaviy Forum va Islomiy bankchilik, takoful va mikrofinanslash bo'yicha seminar o'tkazildi. U AlHuda Centre of Islamic Banking & Economics (BAA), «Sheikh Ahmed Bin Obeid Al Maktoum» (SABOAM) xalqaro investitsiya kompaniyasi va Islomiy Taraqqiyot Banki ICD bo'limi tomonidan tashkil etildi. Shuni ta'kidlash kerakki, MDH mamlakatlari uchun islomiy bankchilik va moliya an'anaviy bank va moliya tizimiga nisbatan barqaror moliyaviy yechim sifatida tan olingan. O'zbekiston bozorida «Eng yaxshi IJARA mahsuloti» nominatsiyasida TAIBA LEASING kompaniyasi g'olib bo'ldi.

Victory in the 'Best Ijara Product' Nomination
From May 2 to 5, 2019, the CIS — Islamic Banking and Finance Forum and a seminar on Islamic banking, takaful, and microfinancing were held in Tashkent.
From May 2 to 5, 2019, the CIS — Islamic Banking and Finance Forum and a seminar on Islamic banking, takaful, and microfinancing were held in Tashkent. It was organized by the AlHuda Centre of Islamic Banking & Economics (UAE), the international investment company «Sheikh Ahmed Bin Obeid Al Maktoum» (SABOAM), and the Islamic Development Bank ICD branch. It should be noted that for the CIS countries, Islamic banking and finance are recognized as a sustainable financial solution compared to the traditional banking and financial system. In the nomination for the «Best IJARA Product» in the Uzbekistan market, TAIBA LEASING won.